Trasa


 

Mapa Szlaku Zygmunta

Z Gassów do Płocka płynie się wyjątkowo malowniczym i bogatym szlakiem. Prowadzi on nie tylko wśród bujnej nadwiślańskiej przyrody, ale także zahacza o ważne miejsca historyczne – trzy tysiącletnie miasta: Czerwińsk, Wyszogród i docelowy Płock, pamiątki jagiellońskie, zasłużoną Twierdzę Modlin z fortyfikacjami z XVII wieku, zabytkowe kościoły i klasztory itp. Płyńmy więc!

 

PUNKT NR 1 – START

Gassy leżą na lewym brzegu Wisły na 488 km (LB 488).

chrzest_pychowki_Gassy_x_Jacek_DzikowskiNasza coroczna pielgrzymka zaczyna się w sobotę rano mszą świętą w kościele św. Zygmunta w Słomczynie (gm. Konstancin-Jeziorna). Planowana jest na koniec maja lub do połowy czerwca każdego roku. Dokładny termin ustalany jest w zależności od stanu wody w Wiśle i prognozowanej pogody. Po mszy uczestnicy pielgrzymki jadą samochodami do Gassów nad Wisłę (ok. 5 km), gdzie przy betonowej ostrodze czekają już na nich gotowe do wypłynięcia łodzie (drewniane galary i baty). Można jeszcze zrobić zakupy w sklepie w Gassach, który znajduje się ok. 1,5 km od ostrogi.

GASSY – wieś w gminie Konstancin-Jeziorna. Część wsi w pobliżu Wisły nosi nazwę  Gassy-Kopyty. Okolice tej małej miejscowości położonej nad rzeką  szczególnie przyjazne dla wędkarzy (wiele główek i zatok). We wsi do końca lat 60.  XX wieku znajdowała się przeprawa promowa przez Wisłę. Jej wschodni przyczółek leży w pobliżu Karczewa. Obok zachodniego przyczółka stoi pomnik poświęcony pamięci 23 poległych obrońców promu z września 1939 roku.

Pomnik obrońców promu w Gassach

Tablica na pomniku

 

W lipcu 2014 roku wznowiono przeprawę promową z Gassów do Karczewa.

Od 2011 roku na ostrodze wiślanej organizowany jest Flis Festiwal – impreza poświęcona Wiśle i tradycjom flisackim (www.flisfestiwal.pl).

Po około 2,5-3 godzinach pielgrzymki docieramy do Warszawy, do Portu Czerniakowskiego.

 

PUNKT NR 2 – TANKOWANIE, KRÓTKI POSTÓJ

Port Czerniakowski znajduje się na lewym brzegu Wisły na 511 km (LB 511).

przy Porcie CzerniakowskimW czasie postoju cumujemy łodzie na Cyplu Czerniakowskim obok pomostu 511. W porcie działa Klub Rejsy, gdzie pielgrzymi mogą skorzystać z toalety, również z prysznica, mają też dostęp do prądu. W czasie tego krótkiego postoju nie zaopatrujemy się w prowiant, ponieważ najbliższe sklepy są zbyt oddalone od miejsca cumowania.

Port Czerniakowski – znajduje się w Warszawie na lewym brzegu Wisły przy ulicy Solec. Powstał na początku XX wieku. Przed II wojną światową wodowano tu i remontowano statki parowe i barki do 65 metrów długości. Podczas powstania warszawskiego Port Czerniakowski był ważnym punktem oporu. Szczególnie ciężkie walki odbywały się tam 12 września 1944 roku. W czasie powstania robotnicy stoczniowi łatali tu postrzelane łodzie i pontony oraz naprawiali broń.

Natychmiast po wyzwoleniu Warszawy w 1945 roku do portu wrócili stoczniowcy i był to jeden z pierwszych zakładów pracy uruchomionych w Warszawie po wojnie. Słynął nie tylko jako stocznia rzeczna, ale także warsztat mechaniczno-remontowy.

Przy wejściu do portu obok Płyty Desantu znajduje się pomnik Sapera.

 

Płyta Desantu 3 Dywizji Piechoty I Armii WP – pomnik w Warszawie upamiętniający desant żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego 16 września 1944 roku, w odsieczy walczącym powstańcom warszawskim. Pomnik ten znajduje się dokładnie na 511 kilometrze Wisły.

W sezonie letnim przy porcie działają kluby.

Opuszczamy Port Czerniakowski i ruszamy dalej wzdłuż bulwarów wiślanych. Podziwiamy piękną panoramę Starego Miasta na lewym brzegu na 514 km (LB 514). Płynąc dalej mijamy Centrum Kopernika, a na lewym brzegu na 520 km (LB 520) - zespół klasztorny kamedułów na Bielanach, w skład którego wchodzą kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, św. Józefa i św. Ambrożego i zabudowania klasztorne.  Budowę rozpoczęto w 1669 roku, a ukończono w 1710, choć prace wykończeniowe trwały jeszcze blisko 50 lat. Od białego koloru habitów zakonników pochodzi nazwa gminy Bielany. Zgodnie z regułą kamedułów pustelnie zawsze stały wśród lasów, a otaczająca je przyroda była przez mnichów traktowana ze szczególną troską.

Kiedyś mówiło się, że kameduli to zakonnicy nieustannie obcujący z wiecznością, do tego stopnia, że przy każdym spotkaniu pozdrawiają się słowami memento mori, a nocą zamiast w łóżkach śpią w trumnach. To jednak tylko owoce ludzkiej fantazji i swoistej legendy otaczającej życie eremitów. Oni sami żartują, że nawet po śmierci nie leżą w trumnach, zgodnie bowiem z tradycją ich ciało ubrane w habit kamedulski wkładane jest jedynie na desce do niszy katakumb i zamurowywane. Na zewnątrz pojawia się napis podający tylko imię zakonne mnicha, wiek, a także liczbę lat spędzonych w zakonie.

 

PUNKT NR 3 – CIEPŁY POSIŁEK

Łomianki leżą na lewym brzegu Wisły na 528 km (LB 528).

przeprawa promowa w LomiankachW tym miejscu kursuje prom rzeczny Łomianki – Białołęka.

To nasz drugi postój w czasie pierwszego dnia Pielgrzymki Rzecznej św. Zygmunta. Dzięki uprzejmości pana Jana Grądzkiego i grupie innych zaangażowanych osób czeka tu na nas ciepły posiłek i ciasto. Bardzo miło spotkać na drodze pielgrzymowania takich wspaniałych ludzi. W 2013 roku z tego miejsca kardynał Kazimierz Nycz metropolita warszawski osobiście pobłogosławił pielgrzymujących i objął patronat nad Pielgrzymką Rzeczną św. Zygmunta.

 

Po około godzinnej przerwie, po modlitwie z gospodarzami, wracamy do łodzi, by udać się w dalszą drogę.

Twierdza Modlin leży na lewym brzegu Wisły na 550 km (LB 550).

spichlerz Modlin2Stoi u zbiegu Narwi i Wisły, czemu zawdzięcza wybitne walory obronne. Jest pomnikiem architektury obronnej o międzynarodowym znaczeniu, a zarazem jedną z największych twierdz w Polsce i w Europie.

Pierwsze fortyfikacje w okolicy Modlina powstały w XVII wieku, w czasie potopu szwedzkiego. Budowę właściwej twierdzy rozpoczęto w okresie napoleońskim, z rozkazu samego cesarza. Na terenie Twierdzy Modlin zobaczyć można między innymi Wieżę Tatarską, z której rozpościera się piękny widok na ujście Narwi do Wisły, koszary obronne o długości ok. 2250 m, będące najdłuższym budynkiem w Europie, neogotycką Wieżę Wodną z 1847 roku, Bramę Północy – jeden z najstarszych obiektów w twierdzy z czasów Księstwa Warszawskiego (1807-1815) oraz Redutę Napoleona, prawdopodobnie zaprojektowaną przez samego cesarza.

Twierdzę Modlin można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. W Centrum Informacji Turystycznej (ul. Baśki Murmańskiej 164, Nowy Dwór Mazowiecki) czynnej codziennie od godz. 9 do 17 można dostać plany, mapki i foldery. Dla dzieci przygotowano specjalny szlak turystyczny Baśki Murmańskiej (www.baskamurmanska.pl). W pobliżu Modlina działa też wypożyczalnia kajaków (pływać można po Narwi, Wiśle i Wkrze), jest tu także szlak rowerowy oraz trasa do nordic walkingu.

 

Płynąc dalej, widzimy na prawym brzegu Wisły na 558 km (PB 558) Zakroczym.

Leży on na wysokiej ponad 25-metrowej skarpie i poprzecinany jest wieloma wąwozami. Te malownicze krajobrazy są niebywałą atrakcją turystyczną.

Pomiędzy drzewami, nad miastem, na skraju tarasu wiślanego  widoczny jest najdawniejszy w tej okolicy kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża, odbudowany po zniszczeniach wojennych. Należy do najstarszych i najcenniejszych zabytków XV wieku w Polsce. Jest murowany, w stylu gotycko-renesansowym, z narożnymi basztami. Dobrze zachowała się kaplica św. Barbary, której ołtarz prawdopodobnie pochodzi z przełomu XIV i XV wieku.

5 km za Zakroczymiem na prawym brzegu na 563 km wyłania się Smoszewo (PB 563)

Widoczny jest tu kościół parafialny ukończony w 1975 roku.

Na dnie Wisły na wysokości Smoszewa znajduje się ogromny głaz, na którym od wielu lat rozbijają się statki. Dawniej na Wiśle w niebezpiecznych miejscach, oznaczonych na mapie, były zapalane lampy naftowe. Trudniły się tym przez pokolenia rodziny rybaków wiślanych.

Dopływamy do Czerwińska.

 

PUNKT NR 4 – NOCLEG W CZERWIŃSKU

Czerwińsk leży na prawym brzegu Wisły na 579 km (PB 579).

Czerwinsk obraz Matki BoskiejPo trudach całodziennej pielgrzymki docieramy do przystani. Cumujemy łodzie na brzegu, zabieramy bagaże i idziemy ok. 10-15 minut do Domu Pielgrzyma przy  parafii pw. Zwiastowania NMP, prowadzonego przez salezjanów. Tu czeka na nas gorąca kolacja i nocleg, a na drugi dzień śniadanie.

Łodzi przez całą noc pilnują na zmianę sternicy.

Czerwińsk to urocze miasteczko z tradycyjną zabudową małomiasteczkową, co obserwujemy, idąc do Domu Pielgrzyma.

Po drodze wstępujemy do kościoła Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, gdzie przed obrazem Matki Bożej Czerwińskiej – Matki Pocieszenia składamy modlitwę i otrzymujemy błogosławieństwo na dalszą podróż. Później przechodzimy do klasztoru, do refektarza, w którym krzepimy się kolacją. Następnie z bagażami udajemy się do Domu Pielgrzyma i lokujemy w pokojach.

Świątynię klasztorną wzniesiono jako dwuwieżowy kościół z kamienia w pierwszej połowie XII wieku. (Więcej informacji http://www.czerwinsk.salezjanie.pl/bazylika).

 

Zabudowania klasztorne, przylegające do świątyni od południa, pochodzą z XV-XVI wieku, przebudowane zostały w XVII. Z XV wieku pochodzi plebania. Obok dzwonnicy znajduje się figura Chrystusa, postawiona tutaj w pięćsetlecie przeprawy Jagiełły przez Wisłę.

W lipcu 1410 roku w okolicach Czerwińska wojska polskie króla Władysława Jagiełły przeprawiały się przez Wisłę po moście łyżwowym (pierwszy w historii Polski) zbudowanym przez mistrza Jarosława, aby połączyć się z wojskami litewskimi i ruszyć na państwo zakonne.

Most łyżwowy – rodzaj tymczasowej przeprawy mostowej, której konstrukcja oparta jest na łodziach (staropol. łyżwy), a pierwsza i ostatnia łódź zakotwiczone są przy brzegu.

 

Następnego dnia rano o godzinie 7.00 jest śniadanie, po nim, o 8.00, wypływamy łodziami w dalszą drogę.

Przed południem wszystkie łodzie łączą się w jedną tratwę, aby o godzinie 12 odmówić Anioł Pański

 

 

Podziwiając piękno rzeki, wysepek i  łach wiślanych, mijamy Wyszogród.

Wyszogród leży na prawym brzegu Wisły na 586 km (PB 586).

Został zbudowany na wysokiej, 30-metrowej skarpie na prawym brzegu Wisły i sama jego nazwa pochodzi od słów: wysoki i gród.

Przy brzegu Wisły można skorzystać z sezonowej przystani wędkarsko-turystycznej.

Warto zobaczyć Muzeum Wisły w Wyszogrodzie, które w swoich zbiorach gromadzi cenne obiekty z życia regionu silnie związanego z rzeką.

Na prawym brzegu 586,5 km widzimy przęsło najdłuższego w Europie drewnianego mostu.

Warto zobaczyć kościół  parafialny Świętej Trójcy – duszpasterstwo w nim prowadzą księża diecezjalni oraz klasztor Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (oo. franciszkanie).

Po kolejnych kilometrach przemierzanych łodziami po Wiśle mijamy Kępę Polską.

Kępa Polska leży na prawym brzegu Wisły na 607 km (PB 607).

066_Kepa_Polska_kosciolWedług legendy, około 1700 roku w jednym z domów położonych nad samą Wisłą ukazała się Matka Boska. Niedługo potem mieszkańcy wioski wyłowili z nurtu rzeki obraz Matki Boskiej, który w cudowny sposób sam płynął w górę rzeki. Na pamiątkę tych wydarzeń dom zamieniony został w kaplicę i tam też umieszczono obraz. W późniejszym czasie, w podziękowaniu za łaski, wizerunek Matki Boskiej przystrojony został srebrną sukienką. Obecnie cudowny obraz Zwiastowania Matki Bożej znajduje się w Kościele św. Klemensa.

Chłonąc piękno krajobrazu powoli zbliżamy się do Płocka.

 

PUNKT NR 4 – PŁOCK. META

Płock leży na prawym brzegu Wisły na 633 km (PB 633).

Mijamy most w Płocku i cumujemy w tutejszym Oddziale Żeglarsko-Motorowodnym PTTK „Morki”(ok. godziny 14.30). Tu czekają na nas pielgrzymi z naszej parafii, którzy przyjechali autokarami.

075_Morka_przystan_PlockOpuszczamy łodzie, zabieramy bagaż do autokarów. Mamy chwilę wolnego czasu na obiad. O godzinie 16 w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP odbędzie się msza święta odprawiana specjalnie dla Pielgrzymki Rzecznej św. Zygmunta. Po mszy udajemy się do autokarów, żegnamy naszych sterników i ruszamy drogą lądową do domu.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Płocku, której patronem jest św. Zygmunt, została wzniesiona w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. Wielokrotnie przebudowywana, zachowała jednak swoje pierwotne romańskie elementy. W Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W kruchcie – kopia słynnych brązowych, romańskich Drzwi Płockich, wykonanych dla katedry płockiej około 1154 roku w Magdeburgu.

W dawnym opactwie mieści się obecnie Muzeum Diecezjalne, które eksponuje najcenniejsze zabytki skarbca, m.in. Hermę św. Zygmunta, Kielich Konradowski oraz gotyckie monstrancje. Obok, w dawnym budynku muzeum, znajduje się kolekcja malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego (m.in. zbiór ponad 100 pasów kontuszowych).

Nasz czas pielgrzymkowy kończy się w niedzielę ok. 20-21 przy kościele św. Zygmunta w Słomczynie.

 

opis_szczegolowy_Szlak_Zygmunta.ind