Cel


xionc


Pielgrzymka św. Zygmunta jest jedyną w Polsce i w Europie pielgrzymką rzeczną. Wiedzie ona Wisłą z Gassów do Płocka, gdzie w katedrze spoczywają relikwie burgundzkiego króla św. Zygmunta. Po raz pierwszy łodzie z pielgrzymami wypłynęły z Gassów na swój szlak 25 maja 2013 roku. Ich celem było przewiezienie z Płocka relikwii św. Zygmunta, które teraz znajdują się w kościele parafialnym w Słomczynie. Tak narodził się pomysł dorocznej pielgrzymki rzecznej, pod hasłem Deus lo volt, czyli Bóg tak chce! Trasa prowadzi przez Wisłę na odcinku Gassy-Płock, z Ziemi Czerskiej (kolebki Księstwa Mazowieckiego i polskiej państwowości) przez miasta i miejsca na trwałe wpisane do naszej tradycji i historii.

Przez dwa dni Wisła – w głównym biegu – ukazuje nam piękno surowej natury, nietkniętej ręką człowieka. Płynąc, pielgrzymi doświadczają łaski wspólnego obcowania z przyrodą oraz przesłaniem św. Zygmunta. Wyprawa nie jest łatwa. I choć z pozoru zdawać by się mogło, że łodzią lżej się przemieszczać aniżeli pieszo, to trudy pokonywania mielizn, płycizn, wirów z czasem dają się uczestnikom we znaki. Inicjatorem i organizatorem pielgrzymki jest ks. Jacek Dzikowski, proboszcz parafii w Słomczynie, nieformalny kapelan braci wiślanej. Od strony nawigacyjnej nad pielgrzymką czuwają  przedstawiciele Fundacji Szerokie Wody – Grażyna Leśniak i Andrzej Stański. Specyfiką tej pielgrzymki jest peregrynacja na tradycyjnych łodziach wiślanych, takich jak: pychówki, baty i galary. Mimo braku komfortu, zapewniają one bezpieczną podróż. Na każdej łodzi, wyposażonej w koło ratunkowe, gaśnicę, apteczkę, może popłynąć jedenaście osób plus sternik. Do prowadzenia łodzi są zatrudnieni sternicy z grona parafii oraz środowisk wiślanych, doświadczeni w pływaniu łodziami po Wiśle. Pielgrzymi w czasie podróży zwyczajowo nocują w klasztorze w Czerwińsku, który gości ich w średniowiecznych wnętrzach. Czeka tu na nich ciepła kolacja, a rankiem następnego dnia śniadanie. W czasie niedzielnej podróży przed południem wszystkie łodzie łączą się w wielką tratwę, aby o godzinie 12 zmówić Anioł Pański. Dwa dni pielgrzymowania to czas na chwile refleksji,  ale również na poznawanie członków swojej załogi, z którymi dzielimy się trudami spływu, schodzenia z mielizn, sprzątania łodzi, stawiania żagli rozprzowych i klarowania lin.

Uczestnikiem Pielgrzymki Rzecznej św. Zygmunta może zostać każdy, kto ukończył siedem lat. Dzieci podróżują z opiekunami.

Na pielgrzymkę należy zaopatrzyć się w:

a) odpowiednie ubranie na deszcz i słońce:
– kurtka, płaszcz przeciwdeszczowy;
– spodnie przeciwdeszczowe;
– nakrycie głowy chroniące przed słońcem i deszczem;
– duże worki na śmieci (160-litrowe lub większe – doskonale zastępują spodnie przeciwdeszczowe, służą jako śpiwór przeciwdeszczowy, można też do nich schować bagaż);
– parasol (dobra ochrona od deszczu i słońca, ale nieskuteczna w czasie porywistego wiatru);
– szalik, czapka od wiatru i rękawiczki;
– krem z filtrem;
– przewiewne ubranie;
– wygodne obuwie;
– okulary przeciwsłoneczne;
– odpowiednia, wygodna torba na ubrania lub worek żeglarski;

b) nie zapomnij o:
– dokuentach;
– lekarstwach, które bierzesz regularnie;
– ubraniach i bieliźnie na zmianę;
– ręczniku i kosmetyczce;

c) zaleca się zabrać:
– wodę do picia;
– termos z gorącą herbatą lub kawą;
– prowiant;
– mały nóż lub scyzoryk;
– kubek najlepiej metalowy lub inny „podróżniczy”;

d) każdy pielgrzym powinien pamiętać o ważnych dla niego w drodze lekturach religijnych, a także różańcu, krzyżyku, itp.

 

Drugiego dnia po przybyciu do Płocka i mszy świętej w katedrze, pielgrzymi wracają do Słomczyna autokarami, którymi wcześniej przyjeżdżają inni parafianie, aby uczestniczyć w mszy razem z pielgrzymami.